Ревю на Мекотели

Ревю на Мекотели

Ревю на Мекотели

Blog Article



Към храносмилателната система се развиват слюнни жлези и черен дроб, а към кръвоносната система се развива сърце. Дихателната система при водните мекотели е съставена от кожни хриле, а при сухоземните от бял дроб. Отделителната система е съставена от бъбреци, които представляват видоизменени метанефриди. Единия им край е свързан с околосърцевата торбичка, от която приемат непотребните вещества. Другият им край се отваря в мантийната празнина, където веществата се изхвърлят. Нервната система е изградена от няколко чифта ганглии, разположени в различни части на тялото и свързани помежду си чрез нервни връзки. Имат добре развити сетивни органи.

Текстот е достапен под условите на лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Сподели под исти услови.

Най-характерните особености са наличие на двустранна черупка и редуциране на главата и всички органи, свързани с нея, включително и радула.

"Чудесата на древния свят" - луксозно колекционерско издание Да разкрием древната история - камък по камък.

Замърсените играчки, бюра и други училищни предмети също могат да станат място за размножаване на вируса.

Повеќето од членовите на оваа група или немаат школки, или имаат мали внатрешни школки.

Страници за одјавени уредници дознајте повеќе Придонеси

Бивните черупки , известни също като скафоподи, имат дълги, цилиндрични черупки с пипала, простиращи се от единия край, които тези мекотели използват, за да привличат плячка от заобикалящата вода.

Цефалоподите , најнапредните мекотели, вклучуваат октоподи, лигњи, сипа и наутилус.

Като начало разполагат с три сърца и синя кръв. Когато се чувстват застрашени, изпускат мастилен облак мекотели и се стрелват в друга посока. Нямат кости. Единствените твърди части от тялото им са клюнът, подобен на папагалска човка, и хрущялната обвивка около мозъка им. Това ги улеснява да изчезват в миниатюрни пукнатини – способност, която им позволява да избягат, подобно на Худини, от всеки аквариум, освен от най-добре подсигурения за октоподи. Не само че всичките им смукала могат да се движат независимо едно от друго, а и всяко е покрито с вкусови рецептори – представете си тялото си, покрито със стотици езици. Кожата им е осеяна с клетки, чувствителни към светлината. А най-извънземното е, че… Но нека да изчакаме с това. Нека първо се срещнем с друг октопод.

Дополнителни истражувања не успеаја повторно да ја најдат.

Маллускът може бавно да се движи по дъното. За целта той има специално устройство - дебел мускулен орган - „крак“, който, ако е необходимо, е стърчан от мивката. Двойни мекотели принадлежат към типичните вторични животни, тъй като тяхната токсичност, често много силна, зависи от храната, която получават.

Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

Яйцата се излюпват в ларва на велигер - малки, свободно плуващи ларви - и метаморфозират в различни етапи, в зависимост от вида.

Report this page